17.1 C
Ukmerge
2024 / 05 / 21

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą ligą?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės šviesai, todėl gali išlikti nepakitusios iki kelerių metų. Kai susižeidus jos patenka į žmogaus organizmą, stabligė pasireiškia rimtais simptomais ir net sukelia grėsmę gyvybei. Plačiau apie šią ligą ir jos poveikį organizmui pasakoja Klaipėdos „Kardiolitos klinikų“ Šeimos medicinos centro šeimos gydytoja Kamilė Paulauskaitė.

- Reklama -

„Stablige užsikrečiama sąlyčio būdu – bakterijoms per pažeistą odą patekus į organizmą. Ypač didelė tikimybė susirgti, jei žaizdos yra durtinės ir užterštos dirvožemiu. Stablige dažniausiai užsikrečiama šiltuoju laikotarpiu, kai daugiau laiko praleidžiama gamtoje ir yra didesnė gyvūnų įkandimų tikimybė. Verta paminėti, kad šia liga sergantis žmogus aplinkinių užkrėsti negali“, – teigia šeimos gydytoja.

Kas vyksta, bakterijoms patekus į organizmą?

„Stablige dažniausiai užsikrečiama šiltuoju laikotarpiu, kai daugiau laiko praleidžiama gamtoje ir yra didesnė gyvūnų įkandimų tikimybė“, – teigia Klaipėdos „Kardiolitos klinikų“ Šeimos medicinos centro šeimos gydytoja Kamilė Paulauskaitė.

Grėsmė kyla visais atvejais ligos sukėlėjams patekus į organizmą. Užsikrėtus žaizdoje clostridium tetani bakterijos pradeda daugintis ir išskirti egzotoksiną.

„Šis toksinas nukeliauja į centrinę nervų sistemą, kurioje blokuoja slopinančius neurotransmiterius – cheminius junginius, pernešančius impulsą tarp neuronų ir valdančius raumenų atsipalaidavimą. Taip sukeliami raumenų susitraukimai, spazmai bei traukuliai“, – teigia K. Paulauskaitė.

Jei žmogus tinkamai vakcinuotas, susižeidus gali pavykti išvengti ligos, tačiau kai apie vakcinaciją nėra tiksliai žinoma, svarbu vykti į gydymo įstaigą dėl būklės įvertinimo ir vakcinacijos.

„Gydant stabligę stabdoma toksino gamyba, valoma žaizda, skiriami antibiotikai ir neutralizuojamas toksino poveikis – skiriamas antitetaninis serumas bei atliekama vakcinacija nuo stabligės. Taip pat pasireiškus ligos požymiams, skiriamas simptominis gydymas“, – pažymi šeimos gydytoja.

- Reklama -

Kokie požymiai išduoda stabligę?

Klaipėdos „Kardiolitos klinikų“ Šeimos medicinos centro šeimos gydytoja Kamilė Paulauskaitė.

Stabligė gali pasireikšti skirtingai – tiek vietine, tiek generalizuota forma. Laikas, per kurį pastebimi pirmieji jos požymiai, gali siekti nuo kelių dienų iki mėnesio, tačiau dažniausiai apima dviejų savaičių laikotarpį. Pastebėjus ar įtarus ligos požymius, labai svarbi neatidėliotina gydymo įstaigos pagalba.

„Užsikrėtus pirmiausia pradeda skaudėti užgijusią žaizdą, o sužeista galūnė pradeda trūkčioti. Ligos metu temperatūra išlieka normali arba nežymiai pakyla. Stabligei progresuojant gali pasireikšti įvairaus stiprumo skausmingi raumenų susitraukimai“, – pasakoja K. Paulauskaitė.

Taip pat šiai ligai būdingi keli išskirtiniai požymiai, pavyzdžiui, trizmas – graikiškai trismos reiškia dantų griežimą, o šios ligos metu dėl kramtomųjų raumenų stipraus įsitempimo, žmogus nebegali prasižioti. Vėliau gali atsirasti ir šių raumenų trūkčiojimai.

Kitas požymis – sardoniška šypsena – būklė, kurios metu kakta susiraukia, antakiai yra pakeliami, dantys sukandami, o akys primerktos. Dar vienas išskirtinis simptomas – opistotonusas, kurio metu padidėja nugaros raumenų tonusas, galva atlošiama atgal, nugara ir liemuo išsilenkia, o visas kūnas tarsi išsiriečia.

„Sergant sąmonė išlieka budri, tačiau dėl sunkių traukulių priepuolių stabligės metu gali sutrikti kvėpavimas ir rijimas. Be to, dėl raumenų susitraukimų gali plyšti raumenys ir sausgyslės, atsirasti kojų ir rankų kaulų, stuburo slankstelių bei dantų lūžiai, išsivystyti kvėpavimo nepakankamumas ar plaučių uždegimas. Stabligė yra pavojinga gyvybei, todėl atsiradus pirmiesiems simptomams, labai svarbi ligos anamnezė, kuri gali padėti greitai diagnozuoti būklę“, – pažymi šeimos gydytoja.

Pasiskiepyti svarbu ir vaikams, ir suaugusiesiems

Stabligė gali pasireikšti skirtingai – tiek vietine, tiek generalizuota forma.

Patikimiausias būdas išvengti stabligės ir jos sukeltų sveikatos problemų – skiepai. Vakcinacija skirstoma į profilaktinę ir skubiąją. Profilaktinė prasideda kūdikystėje – skiepijami 2, 4, 6 ir 18 mėn. amžiaus kūdikiai, vėliau vaikai sulaukę 6–7 m. bei 15–16 m. Stabligės vakcinacija yra įtraukta į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir yra kompensuojama valstybės lėšomis.

„Nors dažniausiai skiepus siejame su vaikais, svarbu nepamiršti, kad stabligės profilaktika svarbi visoms amžiaus bei profesijų grupėms, nes susižeisti bet kada gali kiekvienas. Suaugusiesiems vakcinacija nuo stabligės profilaktiškai atliekama praėjus 10 metų po paskutinio vaikiško skiepo ir kartojama kas dešimtmetį“, – atkreipia dėmesį K. Paulauskaitė.

Atskirai nuo stabligės skiepijamos nėščios moterys, nes joms naudinga kokliušo profilaktika, galinti pirmaisiais mėnesiais apsaugoti naujagimius. Atskiros kokliušo vakcinos nėra, todėl apsaugai sukurti renkamasi vakcina iš trijų dalių – nuo stabligės, difterijos ir kokliušo. Tinkamiausias laikas atlikti vakcinaciją yra 27−36 nėštumo savaitę.

„Skubioji vakcinacija atliekama po susižeidimo įvertinus žaizdos dydį ir užterštumą asmenims, kurie yra neskiepyti, nepilnai paskiepyti ar po paskutinio skiepo praėjus daugiau nei 10 m. Jei po vakcinacijos praėjo nuo 5 iki 10 m., priklausomai nuo žaizdos, pacientams gali būti skirta pakartotinė stabligės vakcina“, – pažymi šeimos gydytoja K. Paulauskaitė.

Verta atkreipti dėmesį, kad net ir persirgus stablige pakankamas imunitetas, apsaugantis nuo pakartotinės infekcijos, nesusidaro, todėl ir tokiais atvejais vakcinacija išlieka aktuali.

„Kardiolitos klinikoms“ priklauso 6 klinikos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Utenoje, kuriose dirba apie 700 aukščiausios kvalifikacijos gydytojų. Klinikos teikia 45 medicinos sričių paslaugas tiek Lietuvos, tiek iš užsienio šalių atvykstantiems klientams. Naujausios „Kardiolitos klinikų“ užsakymu „Spinter research“ 2024 m. vasarį atliktos apklausos duomenimis, „Kardiolitos klinikos“ yra žinomiausios iš visų privačių gydymo įstaigų Lietuvoje.

spot_img
spot_img

Gegužės 21-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 21-oji – Pasaulinė kultūrų puoselėjimo diena; Lietuvos tautinių bendrijų diena. Gegužės dvidešimt pirmoji, antradienis – 141-oji metų diena (antroji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 223 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Ankantas, Atėnė,...

Astrologinė prognozė gegužės 21-ajai, antradieniui

AVINAS. Rūpės akcijų biržų informacija, finansų politika. Sugebėsite susikoncentruoti, įsiskverbti į esmę. Gali išryškėti jūsų finansinis talentas. Pasistenkite grąžinti ir susirankioti skolas. JAUTIS. Užuot kritikavus kitus, pravartu atsikratyti kai kurių savo ydų, netvarkos, suvokti silpnybes...

Teismas pradės nagrinėti bylą dėl grasinimų medikui

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje klaipėdiečiui V. K. pareikšti kaltinimai dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimo. Kaip pranešė Kauno apylinkės teismas, remiantis kaltinamojo akto...

Vyriausybė pasiskolino 50 mln. eurų

Pirmadienį įvykusiame Lietuvos Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione vidutinės palūkanos sudarė 3,553 proc. Per biržą pranešta, kad 50 mln. eurų pasiskolinti 5 metams ir beveik 7 mėnesiams. Numatoma, kad vertybiniai popieriai bus išpirkti 2029 m. gruodžio...

2026 m. vidutinė senatvės pensija gali siekti 755 eurus per mėnesį

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tvirtina, kad išlaikant dabar turimą vidutinių pensijų augimo dydį, siekiama 50 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) riba būtų pasiekta 2026 m., o ne 2030 m., kaip...

Bankai įspėja klientus – sukčiai atvyksta į namus

Vienas iš Lietuvoje veikiančių banku perspėja klientus apie padažnėjusias atakas finansinių sukčių, apsimetančių banko arba kitų institucijų darbuotojais. Jie telefonu įtikina gyventojus apie neva kriminaliniais tikslais naudojamas žmonių banko sąskaitas, ir, išvilioję gyvenamosios vietos...

Vidmantas Janulevičius. Kelios pastabos dėl MMA: prisižaisime

Lietuvos bankas teigia, kad 2025 metais minimaliąją mėnesinę algą (MMA) galėtų augti iki 1070 eurų. Išgirdus tokius siūlymus, peršasi keistos analogijos. Nes 2023 metais ekonomika traukėsi 0,3 proc., tačiau MMA augo 10 proc., o...

Ukmergės sankryžoje neblaivus vairuotojas sukėlė avariją

Ukmergėje neblaivus vairuotojas sukėlė avariją ir susidūrė su kitu automobiliu. Kaip pranešė policija, avarija įvyko sekmadienio vakarą, apie 21 val. 15 min., Vilniaus ir Linų gatvių sankryžoje. Automobilis „Volvo XC70“, vairuojamas neblaivaus (2,46 prom.) 55 metų...

Lyg iš savo daržo, bet be jokio vargo: šviežios gėrybės iš Lietuvos ūkių „Iki“...

Neturite laiko, noro ar erdvės rūpintis savu daržu? Norint mėgautis šviežutėlėmis gėrybėmis patiems vargti nebūtina – Lietuvos ūkiuose sunokusios daržovės ir prisirpę vaisiai į „Iki“ parduotuves atgabenami vos per vieną dieną. Pasak Gintarės Kitovės,...

ORAI: Pirmadienio dieną daug kur trumpi lietūs, perkūnija, temperatūra 22–27 laipsniai šilumos

Pirmadienio dieną daug kur trumpi lietūs (vietomis smarkūs), perkūnija. Kai kur galima kruša. Vėjas nepastovios krypties, 5–10 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Antradienio dieną daug kur trumpas lietus, kai...

Gegužės 20-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Kauno diena)

Gegužės 20-oji – Kauno diena; Pasaulinė metrologų diena; Mažojo futbolo diena; Pasaulinė bičių diena; Tarptautinė personalo profesionalų diena. Gegužės dvidešimtoji, pirmadienis – 140-oji metų diena (pirmoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 224...

Astrologinė prognozė gegužės 20-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Regis, vis labiau svajojate būti mylimi, populiarūs ir pan. Tokiu atveju stenkitės geriau suprasti save ir kitus žmones, būti objektyvūs, tolerantiški kitokiai nuomonei. JAUTIS. Regis, stengsitės atsakingai vykdyti profesines ir kitokias pareigas. Jums gali...

Ukmergės rajone nuo kelio nuvažiavo ir apvirto motociklas: medikų pagalbos prireikė keleivei

Šeštadienį per pietus Ukmergės rajone nuo kelio nuvažiavus ir apvirtus motociklui nukentėjo motociklo keleivė, pranešė Vilniaus apskrities policija. Pasak teisėsaugos, nelaimė įvyko apie 13.09 val. Pabaisko seniūnijoje, kelio Lokėnai–Vepriai–Praniukai 23,55 kilometre. Pirminiais duomenimis, motociklas „Yamaha xv1900“,...

ORAI: Šiandien vietomis lietus su perkūnija, vėjas iki 14 m/s, temperatūra 22–27°C

Šiandien Lietuvoje vietomis, daugiausia Šiaurės Rytų Lietuvoje, trumpas lietus, perkūnija. Kai kur lis smarkiai, kris kruša. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, per perkūniją iki 14 m/s. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Pirmadienio dieną daugelyje rajonų...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img