11.5 C
Ukmerge
2024 / 03 / 29

Gyvenimą apsunkinančią ligą išsėtinę sklerozę sustabdė vaistais

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas Andrius Kazlauskas pataria nedelsti ir vos pajutus neįprastus simptomus kreiptis į medikus. Nuotrauka Zitos Katkienės.

Jaunus žmones užklumpanti klastinga liga išsėtinė sklerozė nors ir neišgydoma, bet vis dažniau pažabojama naujos kartos imunoterapiniais vaistais. Atvejai, kai ligą pavyksta sustabdyti ilgam, jau nebestebina. Tačiau gydytojas neurologas Andrius Kazlauskas sako, kad sėkmės atvejų galėtų būti ir daugiau, jei žmonės, pajutę pirmuosius ligos požymius, kreiptųsi į medikus. Tačiau tai nėra lengva, nes liga vystosi lėtai, simptomai pasireiškia ir silpnėja arba visai išnyksta, tad žmogus mano esąs visiškai sveikas. Todėl ypač pasiseka, kai liga diagnozuojama ankstyvos stadijos ir skirti vaistai padeda sustabdyti ligą.

- Reklama -

Ligos požymiai apsunkina gyvenimą

Klastinga liga išsėtinė sklerozė Aureliją (vardas pakeistas) užklupo jaunystėje. Iki tol niekuo nesirgusi jauna moteris pajuto, kad blogėja jos regėjimas. Moteris kreipėsi į šeimos gydytoją, kuris išrašė siuntimą pas neurologą.

Tai, kad apakimas viena akimi gali būti nervų uždegimo – neurito priežastimi, Aurelija ir sužinojo, apsilankiusi pas neurologą. Bet ši diagnozė – ne paskutinė. Neurologas jai skyrė magnetinio rezonanso tyrimą. Rezultatas pribloškė, jai diagnozuota išsėtinė sklerozė. 26-erių metų moteris susirado šios ligos aprašymus ir sužinojo, kad jos laukia vienas pablogėjimas po kito: nematys, nevaikščios, nelaikys šlapimo, sės į neįgaliojo vežimėlį. Šiandien, praėjus 15 metų, Aurelija ir mato, ir vaikšto, net ir kūdikio susilaukė – ligą pavyko sustabdyti prieš 11 metų pradėtais naudoti imunoterapiniais vaistais.

Tačiau iki to ligos požymiai, apsunkinantys gyvenimą, sekė vienas po kito. Akies nervų uždegimą, vedusį link apakimo, pavyko įveikti leidžiamais imunoterapiniais vaistais. Aurelija pamena varginantį gydymą, lydimą vaistų pašalinių požymių. Apakimą pavyko įveikti.

Aprimo ir ligos požymiai, moteris jautėsi puikiai. Netikėtai, praėjus šešeriems metams, liga vėl priminė save.

- Reklama -

„Su šeima poilsiavome Palangoje. Labai stipriai įdegiau ir vakare pajutau, kad nutirpo kojų pirštai“, – pasakoja moteris.- Kojos tapo vis sunkesnės ir sunkesnės, nelanksčios, vaikščioti tapo vis sudėtingiau“.

Naujieji vaistai sustabdė ligą

Taikomas gydymas hormoniniais vaistai pasiteisino ir po 2-3 mėnesių kojos palengvėjo. Neurologas patvirtino, kad įvyko ligos remisija. Tačiau įvyko dar ir tai, apie ką moteris svajojo daugelį metų – ji pastojo. Nėštumo metu nebuvo taikomas gydymas hormonais, tad liga vėl ėmė rodyti savo požymius. Pirmiausia apsunko kojos.

Dukrytė gimė ir augo sveika. Pradėjo lankyti darželį. Tačiau tik metus moteris pajėgė vaiką vedžioti į ugdymo įstaigą, nes vaikščioti tapo labai sunku, kojos tarsi būtų sugipsuotos, nepajudinamos. Skirtas gydymas mažai tepadėjo.

Prieš ketverius metus Aurelijai pakeistas gydymas – skirti lašinami imunoterapiniai vaistai.

„Kas tris savaites reikia ateiti į Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių, kur ir sulašinami vaistai“, – pasakoja moteris ir džiaugiasi, vėl galinti vaikščioti, nes liga vėl pažabota.

Aurelija žino, jog šis gydymas valstybei kainuoja labai daug – už vieną ampulę tektų mokėti 1600 eurų.

Neseniai buvo atliktas magnetinio rezonanso tyrimas. Rezultatai džiuginantys – naujų ligos židinių nėra.

Aurelija sako, jog tam, kad sergant autoimunine liga galėtų gyventi visavertį gyvenimą, vien vaistų nepakanka. Ji nuolat lanko reabilitaciją, lankstumą ir koordinaciją lavinančius pilates užsiėmimus. Kineziterapeutas įvertino funkcines galimybes ir sudarė tinkamiausią jai kineziterapijos programą. Nors fizinis krūvis greitai išvargina, bet Aurelija stengiasi nepasiduoti ir pati kovoti su liga.

Visi negalavimai – nuo psichoemocinės būklės stabilumo

Sakoma, kad visos ligos prasideda nuo nervų. Šis posakis ypač tinka, kalbant apie išsėtinę sklerozę – permainingą ligą, kurios pradžia gali būti bet kuris nervas, nuo kurio ji sėjasi po visą organizmą, pakenkdama daugeliui kitų organų. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus gydytojo neurologo Andriaus Kazlausko, medikai išsėtine skleroze vadina lėtinę, progresuojančią ir labai luošinančią centrinės nervų sistemos ligą. Sergantiems išsėtine skleroze pamažu nyksta nervines ląsteles supantis dangalas mielinas. Dėl to įvairiose galvos ir nugaros smegenų srityse susidaro uždegiminiai židiniai, virstantys sklerozinėmis plokštelėmis, kurios apima vis kitas smegenų dalis, todėl liga progresuoja.

Šia liga suserga jauni 15-25 metų žmonės, aktyvūs ir darbingi. Susirgę ir nesigydydami per 10-15 metų tampa neįgalūs, slaugomi ligos patale.

Respublikinės Šiaulių ligoninėje Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas A. Kazlauskas sako, kad Šiauliuose sergančiųjų išsėtine skleroze yra apie 400. Per 120 klastingos ligos varginamų žmonių yra susibūrę į sergančiųjų išsėtine skleroze draugiją, tad drauge ne tik leidžia laisvalaikį, bet ir sprendžia dėl ligos iškylančias socialines, gydymo problemas, dalinasi patirtimi, įgūdžiais. Gydytojas sako, jog labai svarbus artimas sergančiųjų ir jų šeimos narių ryšys, pagalba. Sergantiems šia liga silpsta pažintinės funkcijos, todėl labai svarbu kuo anksčiau pradėti gydymą vaistais ir sustabdyti šį procesą. Pagalbos reikia ir tada, kai silpsta regėjimas, blogėja eisena, vargina nuovargis, sutrinka emocinės reakcijos.

Kiekvieno gydymas individualus

Respublikinės Šiaulių ligoninės neurologai imunoterapiją vienuolika metų taiko sergančiųjų išsėtinė skleroze – lėtine, progresuojančia ir labai luošinančia centrinės nervų sistemos liga, gydymui. Pasak neurologo Andriaus Kazlausko, šia liga suserga jauni, aktyvūs, darbingi žmonės, o susirgę tampa neįgalūs.

Išsėtinės sklerozės gydymui yra šešiolika preparatų, tačiau jie visi skirti tik valdyti ligos eigą, kol kas išsėtinė sklerozė nėra pagydoma. Visi vaistai yra imunoterapiniai.

Recidyvuojančiai ir remituojančiai išsėtinei sklerozei gydyti skiriami imunomoduliatoriai. Sunkioms progresuojančioms formoms gydyti skiriami imunosupresantai.

Visiems sergantiems išsėtine skleroze taikomi labai brangūs, imuninę sistemą veikiantys vaistai. Vaistai skiriami individualiai, kuris vaistas veiksmingiausias, lemia sutrikimo lokalizacija. Kuo anksčiau pacientas pradedamas gydyti imunoterapija, tuo rezultatai geresni – sulėtinama ligos eiga, ligonis išlieka darbingas, mažai priklausomas nuo kitų pagalbos. Labai svarbus ir paciento santykis su savo liga. Rezultatai stabilesni kuomet ir ligonis rūpinasi savo darbo-poilsio režimu, mitybos reguliarumu ir nuosaikumu, skiria dėmesio savo organizmo fizinei būklei, emociniam stabilumui. Ne tik vaistai su gydytoju nulemia ligos eiga.

Pasak neurologo, kiekvieno paciento gydymas individualus. Gydymui skiriami ligos eigą modifikuojantys vaistai. Paūmėjimo metu skiriamos didelės dozės imunosupresantų arba gydymas plazmoforezėmis. Ligos eiga kontroliuojama imunomoduliatoriais bei biologinės terapijos preparatais. Prieš keletą mėnesių Lietuvoje patvirtinti ir jau pradėti naudoti preparatai Ocrevus ir Mavenclad – didžiausia naujiena ir puiki žinia sergantiems išsėtine skleroze.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas Andrius Kazlauskas pataria nedelsti ir vos pajutus neįprastus simptomus kreiptis į medikus. Nuotrauka Zitos Katkienės.

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė

 

Sveikatos.info – https://www.facebook.com/kaipsveikagyventi/

 

spot_img
spot_img

Lietuvoje tapytas filmas „Kaimiečiai“ – jau šalies kino teatruose

„Kino pavasaryje“ ką tik pristatytas ir festivalyje net du apdovanojimus – žiūrovų simpatijų ir geriausios lietuviškos premjeros – nuskynęs režisierių DK Welchman ir Hugh Welchmano tapytas filmas „Kaimiečiai“ jau rodomas kone visuose Lietuvos kino...

Surask 5 skirtumus tarp paveikslėlių

Laikas ruošti margučius. Kiškis ir meškinas, juos jau margina. Surask skirtumus tarp paveikslėlių. Tarp paveikslėlių yra 5 skirtumai. Nori pasitikrinti atsakymą spausk čia.

Balandžio mėnesį elektros ir dujų kainų pokyčiai gyventojams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) trečiadienį atnaujino visuomeninius elektros ir gamtinių dujų tarifus pirmajam metų pusmečiui, kurie galios nuo balandžio iki liepos. Tarifą tiekėjo dar nepasirinkusiems trečiojo elektros rinkos liberalizavo etapo buitiniams vartotojams VERT mažina...

Draugiškos skrandžiui velykinės vaišės – misija įmanoma: paruošti šaltieną padės pigūs „Rimi“ produktai

Šaltiena – išties senas kulinarines tradicines turintis patiekalas: ji jau buvo gaminama viduramžių Europoje kaip mėsos konservavimo priemonė. Dabar tai – dažnas švenčių patiekalas, tad artėjančių Velykų proga verta pasidomėti, kaip ją paruošti sveikatai...

Pareigūnai kontroliuos vairuotojų blaivumą ir užtikrins viešąją tvarką

Prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemones kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje, per ilgąjį šv. Velykų savaitgalį, bus vykdomos valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose, policijos pareigūnai dirbs viešuoju, neviešuoju ar mišriuoju patruliavimo būdu. Bus skirta tiek...

Pasikeitė miško kirtimo taisyklės

Valstybinė miškų tarnyba informuoja, kad 2024 m. kovo 19 d. įsigaliojo Miško kirtimo taisyklių pakeitimai, pagal kuriuos nustatyti nauji miško kirtimų atlikimo, leidimų gavimo reikalavimai, kurie leis kompleksiškai spręsti sanitarinės miškų apsaugos bei aplinkosaugos...

Byloje dėl neteisėto disponavimo dideliu kiekiu šaudmenų kariškiams skirtos baudos

Klaipėdos apygardos teismas neviešuose teismo posėdžiuose išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai neteisėtai įgijus, gabenus ir realizavus didelį kiekį šaudmenų pareikšti penkiems asmenims, trys iš jų kariškiai, vienas Krašto apsaugos savanoris ir dar vienas, su...

Etnologė G. Kadžytė apie Velykų šventimo tradicijas: „Tai toli gražu ne tik kiaušinių ridenimas“

Artėja viena iš didžiausių metų švenčių, kai tiek vaikų, tiek suaugusiųjų laukia smagus užsiėmimas – kiaušinių marginimas. Susėdę prie Velykų stalo daužiame margučius, lyginame, kuris stipresnis, o po iškilmingų pusryčių vaikai veržiasi juos ridenti....

FNTT: kratos Darbo partijos būstinėje atliktos tiriant galimą 500 tūkst. eurų pasisavinimą

Aiškėja daugiau detalių dėl Darbo partijos būstinėje vykusių kratų – Finansinių tyrimų tarnyba (FNTT) praneša atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimo apgaulingo svetimo turto pasisavinimo ir dokumentų klastojimo. Pasak tarnybos, tiriamos aplinkybės dėl daugiau kaip...

Paspirtukininkams privaloma turėti draudimą ir būtinus dokumentus

Praėjusių metų gruodį Seime priimtas sprendimas koreguoti kelių eismo taisykles ir privalomojo civilinės atsakomybės draudimo įstatymą. Pokyčiai įsigaliojo nuo metų pradžios. Pagal šiuos pakeitimus bus aiškiau ir griežčiau reglamentuojamas paspirtukų bei kitų mikrojudumo priemonių...

ORAI: Velykų orai nustebins 23 laipsnių šiluma

Šiandien vietomis trumpas, nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį vietomis nedidelis lietus, dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas naktį pietinių, dieną besikeičiančios krypties, 5–10...

Kovo 29-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 29-oji – Lietuvos įstojimo į NATO diena; Didysis penktadienis. Kovo dvidešimt devintoji, penktadienis, (penktoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 276 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; rytoj: Ferdinandas, Gvidonas,...

Penktadienio rytą vyras ginklu nušovė policijos pareigūne

Šalčininkuose, namuose, penktadienio rytą vyras ginklu nušovė savo sutuoktinę, dirbusią policijos pareigūne. „6.09 val. gautas pranešimas, kad vyras mirtinai ginklu sužeidė moterį, gimusią 1982 metais. Netrukus, prieš atvykstant pareigūnams, jis pats nusišovė“, – Eltai sakė Vilniaus...

Astrologinė prognozė kitai savaitei. Vienam ženklui ateinanti savaitė bus pilna iššūkių ir galimybių

Astrologinė prognozė kitai savaitei, balandžio 1–7 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje galite lankytis toliau nuo namų arba jau grįžti iš viešnagės. Tikėtinos kalbos apie komandiruotę, kelionę, aktualius projektus, arba teks rimtai mokytis, dirbti, užsiimti logistika, pervežimais. Pasistenkite...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img