4.1 C
Ukmerge
2024 / 05 / 13

Prieš atostogas – svarbi žinia moksleiviams apie mokesčius

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Mokslo metų pabaiga daliai moksleivių ir studentų gali pateikti staigmeną rudenį, kai baigsis jų privalomasis sveikatos draudimas (PSD) valstybės lėšomis. Todėl mokyklą ar universitetą pabaigusiems jaunuoliams svarbu žinoti keletą dalykų apie sveikatos draudimą ir laiku pasirūpinti dokumentais.

- Reklama -

Universiteto studijas ar mokyklą šiuo metu galutinai baigiantys jaunuoliai gali būti ramūs iki rugpjūčio pabaigos. Būtent tą mėnesį nutrūksta privalomasis sveikatos draudimas, tad už rugsėjį minimalias įmokas daliai jų gali tekti mokėti patiems.

„Norime jaunuoliams apie prievolę priminti šiandien, kad nesusidarytų jokių skolų ir nebūtų papildomų rūpesčių, o kartu jie turėtų pakankamai laiko pasirūpinti reikalingais dokumentais, pavyzdžiui, išvykdami studijuoti į užsienį, keliaudami aplink pasaulį ar ieškodami darbo“, sako „Sodros“ Įmokų administravimo skyriaus vedėjas Laimonas Rudys.

„Prasidėjus vasarai ligonių kasų specialistai bene kasdien sulaukia moksleivių ir studentų klausimų apie PSD įmokų mokėjimą pabaigus mokslus. Informacijos, kurią vertėtų žinoti yra nemažai, todėl norime priminti svarbiausias taisykles, kad nekiltų nepageidaujamų nesklandumų ir jaunuoliams nenutrūktų sveikatos draudimas“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro skyriaus vyriausioji specialistė Rolanda Jonuškienė.

„Sodra“ kartu VLK jaunuoliams primena keletą svarbių dalykų:

Kam ir kada gali tekti mokėti PSD įmokas?

- Reklama -

Jei baigę mokyklą ar universitetą jaunuoliai rudenį nebetęsia mokslų, neįsidarbina ar nepradeda savarankiškos ekonominės veiklos bei nesiregistruoja Užimtumo tarnyboje ir neįgyja bedarbio statuso, jie jau rugsėjį turėtų mokėti minimalią PSD įmoką – 38,74 euro.

Beje, svarbu žinoti, kad studijos kai kuriose užsienio aukštosiose mokyklose prasideda tik spalį. Tokiu atveju įmoką už rugsėjį taip pat reikia sumokėti savarankiškai.

Įsidarbinus Lietuvoje rūpintis privalomuoju sveikatos draudimu dirbančiajam nebereikia – už jį įmokas moka darbdavys. Pirmosios įmokos skaičiuojamos jau už tą mėnesį, kurį žmogus pradėjo dirbti. Pavyzdžiui, jeigu jaunuolis įsidarbins rugsėjo 18 dieną, už rugsėjį įmokų mokėti pačiam nereikės.

Tačiau įsidarbinus spalį, už rugsėjį įmoką susimokėti reikėtų, jeigu žmogus nebuvo registravęsis Užimtumo tarnyboje ir jam nebuvo suteiktas bedarbio statusas.

Įmokos bus priskaičiuojamos ir išvykus iš Lietuvos, pavyzdžiui, keliauti ar dirbti užsienyje, jeigu gyventojas nedeklaravo išvykimo. Daugiau apie išvykimo deklaravimą rasite čia: https://www.epaslaugos.lt/portal/content/1246

Kada jaunuoliai privalomuoju sveikatos draudimu apdraudžiami valstybės lėšomis?

Mokyklą ar studijas baigę jaunuoliai valstybės lėšomis draudžiami iki rugpjūčio 31 d., jeigu jų mokslo metai baigėsi vasarą.

Jeigu moksleivis nuo rugsėjo pradeda studijuoti Lietuvos ar užsienio aukštosios mokykloje pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programą ar studentas tęsia nuolatines (dienines) studijas Lietuvoje bei užsienyje, jie yra draudžiami valstybės lėšomis.

Valstybės lėšomis draudžiami ir tie gyventojai, kurie aktyviai ieško darbo – registruojasi Užimtumo tarnyboje ir įgyja bedarbio statusą. Susiradus darbą įmokas moka darbdavys.

Įmokos nepriskaičiuojamos ir išvykus bei deklaravus išvykimą iš šalies.

Kokius dokumentus ir kam reikia pateikti?

Jei Lietuvoje mokslus baigę jaunuoliai išvyksta studijuoti į Europos Sąjungos (ES) šalių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštąsias mokyklas, teritorinei ligonių kasai (TLK) jie turi pateikti mokymo įstaigos akademinės pažymos originalą ir asmens tapatybės dokumentą.

Tik tada bus patvirtintas jų sveikatos draudimas Lietuvoje. Studentų PSD galioja vienerius mokslo metus, todėl tęsiant studijas tokią pažymą reikia pateikti kasmet.

TLK pateikiama oficiali akademinė pažyma turi patvirtinti, kad asmuo šioje mokykloje studijuoja. Jaunuolių gaunami kvietimai studijuoti, net jei jie yra oficialūs, nėra laikomi studento statusą patvirtinančiu dokumentu – tokie kvietimai neįrodo, kad pakviestas studijuoti asmuo iš tiesų ten studijuos.

Studentų draudimas taip pat patvirtinamas, kai pati aukštoji mokykla TLK atsiunčia pažymą, kad jaunuolis joje studijuoja.

Svarbu žinoti, kad jeigu užsienyje mokslo metai prasidės vėliau, pavyzdžiui, spalio mėnesį, tai rugsėjo mėnesį PSD įmoką jaunuoliams reikės susimokėti savarankiškai. Kitaip draudimas nutrūks.

Išvykstant studijuoti į ES šalis ir Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją, rekomenduojama iš anksto užsisakyti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Ji patvirtina teisę šiose šalyse gauti būtinąją medicinos pagalbą, kad sutrikus sveikatai nereikėtų nutraukti studijų ir grįžti į Lietuvą. Būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.

ESDK išduodama nemokamai, pateikus prašymą TLK. Moksleiviams ir studentams ši kortelė galioja vienerius mokslo metus.

Atkreipiame dėmesį, kad jeigu išvykstama studijuoti toliau už Europos ribų, pavyzdžiui, į Jungtines Amerikos Valstijas, tokie studentai valstybės lėšomis nedraudžiami ir savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys (pvz., apsidrausti privačioje draudimo bendrovėje).

Kaip ir kada sumokėti įmokas?

Jeigu vis dėlto rugsėjį tektų mokėti PSD įmoką, svarbu žinoti, kad 38,74 eurų įmoką reikia sumokėti iki paskutinės einamojo mėnesio dienos. Tokiu atveju draudimas nenutrūksta – žmogus gauna nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas. Daugiau apie tai galite sužinoti čia.

Nesumokėjus įmokos nutrūksta privalomasis sveikatos draudimas ir jaunuolis turėtų pats mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, be to kaupiasi PSD skola, kurią vis tiek reikės padengti.

Pasitikrinti, ar neturite PSD skolos, galite „Sodros“ tinklapyje www.sodra.lt/pasitikrink. Pasitikrinti ar esate apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu galite VLK internetiniame puslapyje.

Saulius Jarmalis
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas

spot_img
spot_img

Astrologinė prognozė gegužės 13-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Nors jums norėsis ramybės, artimieji reikalaus daugiau dėmesio. Pasistenkite juos išklausyti. Tai gali suteikti lengvą susitaikymą, jeigu kilo problemų asmeniniuose santykiuose. JAUTIS. Šiandien jums seksis užsiimti protine veikla, organizuoti renginius ar pan. Jei užplūs...

Astrologinė prognozė gegužės 12-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Geriausiai šiandien seksis bendrauti su artimais žmonėmis įprastoje aplinkoje. Galite surengti namuose ar sodyboje nedidelę gurmanišką puotą savo artimiesiems, vaikams. JAUTIS. Neatsisakykite gauto pakvietimo, pasiūlymo apsilankyti pas draugus, kaimynus ar gimines. Jūs tikrai labai...

Astrologinė prognozė gegužės 11-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nederėtų rizikuoti nei reputacija, nei pinigais, kad ir kaip viliojamai nuskambėtų avantiūristinis pasiūlymas. Reformas namų ūkyje, asmeniniame gyvenime reikia vykdyti apgalvotai, tariantis bei derinant interesus su šeimos nariais. JAUTIS. Regis, neišvengsite nesusipratimų. Jūsų požiūris...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 13–19 dienoms. AVINAS Savaitės pradžia provokuos avantiūroms, rizikai, tiek susijusiai su meile, tiek su pirkimais-pardavimais bei verslais. Gali būti smagu, o gal šį kartą avantiūrizmas išeis ir į naudą. Seksis visuomeninėje...

Įsigiję pigiau vištienos „Rimi“, pasiruošite kepsnelių „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa draugų kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio. Šis patiekalas atsieis itin pigiai: ingredientų sąrašas trumpas, paruošimas...

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti...

Pristatė Lietuvoje kelionę pradėjusį vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti

Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyventojai žino nepakankamai. Todėl Europos Sąjungos (ES) kovos su vėžiu misijos turas pradėjo kelionę Vilniuje – „konsultacijų kabinete“ žiniomis...

Spalvomis, kvapais ir skoniais užburiantis Tunisas – dykumų oazės ir balto smėlio paplūdimiai nukels...

Krištolo skaidrumo Viduržemio jūros skalaujami ir palmėmis nusėti balto smėlio paplūdimiai ne vieną keliautoją atvilioja į egzotiškąjį Tunisą, kone kiekviename žingsnyje stebinantį ryškiais kontrastais. Afrikos spalvų, kvapų bei skonių pripildytos kelionės akimirkos dar ilgai...

ORAI: Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį...

Gegužės 10-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Buhalterių diena)

Gegužės 10-oji – Buhalterių diena. Gegužės dešimtoji, penktadienis – 130-oji metų diena (penktoji 19-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 234 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Bertolda, Bertoldas, Putinas, Sangailė, Viktorina; rytoj: Dalius, Mamerta, Mamertas, Mamertina,...

Astrologinė prognozė gegužės 10-ajai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien nemažai bendrausite, tačiau kai kurie pokalbiai virs ginčais ir ims varginti. Gali atsirasti techninių, transportavimo, prekybinių rūpesčių. Viską nesunkiai sutvarkysite ir išspręsite, jei tik nesinervinsite ir nenuleisite rankų. JAUTIS. Diena bus kupina piniginių,...

Baigėsi išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose: sulaukta beveik 170 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad, per tris išankstinio balsavimo dienas rinkdami Prezidentą ir spręsdami referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo beveik 170 tūkstančių rinkėjų. Preliminariais VRK duomenimis, rinkėjų aktyvumas pasiekė 7,1 proc. nuo...

„Rimi“ naujovė taromatuose: padės neprarasti nė vieno cento už grąžintą tarą

„Rimi“ pirkėjai nuo šiol galės pasirinkti, kaip jie nori susigrąžinti pinigus už depozitinę tarą. Iki šiol sugrąžinę depozitą, pirkėjai gaudavo popierinį kvitą, kurį galėdavo išleisti apsipirkdami „Rimi“, arba susigrąžindami kvite nurodytą sumą „Rimi“ kasose....

Lietuvoje surengtos HIMARS kovinio šaudymo pratybos: paleisti šoviniai į taikinius Baltijos jūroje

Ketvirtadienio popietę prasidėjo Lietuvos ir JAV kariuomenių kovinio šaudymo pratybos „Neatidėliotinas atsakas 2024“. Jų metu į Baltijos jūrą šaudoma iš reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS. Tokios pratybos Lietuvoje vykdomos pirmą kartą. Pratybos vyksta Kairiuose, Klaipėdoje rajone, esančiame Brigados generolo Povilo Plechavičiaus...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img